Serotonina – 5 naturalnych sposobów na zwiększenie jej poziomu

0
1173

Serotonina jest ważnym hormonem regulującym pracę ośrodkowego układu nerwowego i układu pokarmowego jako tzw. neuroprzekaźnik. Zapewnia nam m.in dobry nastrój i psychiczną równowagę. Osoby z niskim poziom serotoniny wykazują skłonność problemów emocjonalnych, agresji, depresji i zachowań obsesyjnych.

Nocą serotonina przekształcana jest w melatoninę umożliwiając zaśnięcie. Od jej poziomu zależy więc prawidłowe utrzymanie dobowego rytmu pracy organizmu. Zbyt niski poziom prowadzi zazwyczaj do przewlekłej bezsenności.

Serotonina nazywana jest hormonem szczęścia, dobrego samopoczucia, przyjemności a również… hormonem miłości.
U osób zakochanych odnotowuje się wysoki poziom serotoniny łatwo ulegający wahaniom. Dlatego też zakochani przeżywają euforię na zmianę z rozpaczą.

Serotonina gra również kluczową rolę w zaburzeniach umysłowych, dlatego na rynku jest coraz więcej syntetycznych leków wpływających na mechanizmy jej działania, z których skwapliwie korzystają lekarze przepisując je pacjentom nawet bez dokładnego rozpoznania i przyczyn zaburzeń. Przed podjęciem leczenia farmakologicznego warto jednak spróbować naturalnych sposobów.


Serotonina – 5 naturalnych sposobów na zwiększenie jej poziomu

1. Rozsądnie z węglowodanami 

Węglowodany co prawda wywołują natychmiastowe, chwilowe uwalnianie serotoniny, ale ich nadmierna konsumpcja może przynieść odwrotny skutek.

Nadmierna ilość węglowodanów w diecie powoduje ospałość, obniżenie energii, osłabienie koncentracji co może w konsekwencji powodować zaburzenia nastroju i stany depresyjne. Nie oznacza to, że należy całkowicie unikać węglowodanów. Gdy dieta składa się głównie z białka z małą ilością węglowodanów, produkcja serotoniny również może zostać zaburzona.
Chociaż nie jest jasne dlaczego tak się dzieje, może to mieć związek z brakiem równowagi stosunku białka do węglowodanów.

2. Jedz pokarmy bogate w tryptofan

Tryptofan jest aminokwasem niezbędnym do produkcji serotoniny. Bez odpowiedniej ilości tryptofanu, dochodzi do niedoborów serotoniny w organizmie.
Bogate źródło tryptofanu to sery, mięso zwłaszcza z indyka, ryby, banany, suszone daktyle, jajka.
Banany zwłaszcza dojrzałe zawierają dodatkowo magnez, cukry probiotyczne i dopaminę przez co łagodzą objawy depresji, stany lękowe i ułatwiają zasypianie.

By lepiej się przyswajał dobrze spożywać produkty bogate w tryptofan z niewielką ilością węglowodanów złożonych np. takich jak orzechy, rośliny strączkowe, ryż niełuskany – pomogą w jego przetwarzaniu i zwiększeniu poziomu serotoniny.

3. Jedz dobre tłuszcze

Bez tłuszczu organizm NIE jest fizycznie i biologicznie w stanie przyswoić wielu witamin w tym A, D, E i K, pełnowartościowy tłuszcz potrzebny jest do prawidłowego funkcjonowania wątroby, serca, skóry, układu odpornościowego, układu krążenia, hormonów i neuroprzekaźników.
Brak tłuszczów prowadzi do odwodnienia, niszczy mózg , układ krwionośny, powoduje szereg rożnych chorób, w tym otyłość, szybsze starzenie, zmarszczki itd. Poza tym tłuszcz dostarcza więcej kalorii na jednostkę wagową , syci i sprawia że nie jesteśmy ciągle głodni.

Tłuszcze są niezbędne dla utrzymania prawidłowego poziomu serotoniny, więc nie żałuj ich. Oczywiście w granicach rozsądku, jak wszystko

4. Regularnie zażywaj ruchu na świeżym powietrzu

Umiarkowana aktywność fizyczna to wiele korzyści, które obejmują także zdrowie psychiczne. Ruch, ćwiczenia, uprawa ogrodu, spacery w łonie natury stymulują uwalnianie nie tylko serotoniny, ale również dopaminy i endorfin.
Udowodniono, że codzienna dawka ruchu pozytywnie wpływa na psychikę.

5. Światło i sen

Na wydzielanie przez mózg substancji poprawiających nastrój ma wpływ światło. Jego niedobór zmniejsza poziom hormonów szczęścia.
By maksymalnie zwiększyć poziom serotoniny, codziennie wcześnie wstawaj, ale nie zarywaj nocy. Twoje ciało potrzebuje odpoczynku. Ważne by ustabilizować rytm dobowy.

Jeśli codziennie będziesz kładł się i wstawał o podobnej porze mechanizm przekształcania serotoniny w melatoninę powinien funkcjonować bez zarzutu.

Negatywny wpływ na produkcję serotoniny mają m.in alkohol, mocna kawa, herbata, leki, sterydy, preparaty odchudzające oraz negatywne emocje np. lęk, złość, zawiść, zazdrość