Oliwa z oliwek zdrowa czy nie? jak rozpoznać prawdziwą ?

2
1097

Oliwa z oliwek jest zdrowa. Pod warunkiem ze zaopatrzymy się w prawdziwą oliwę.

Mieszkańcy krajów Basenu Morza Śródziemnego pod pojęciem „olej”, zawsze rozumieli właśnie oliwę z oliwek. Na Południu oliwa z oliwek traktowana jest jak bezcenny dar bogów.

Wysokiej jakości oliwa dziewicza (extra virgin) jest bogata w cenne dla zdrowia kwasy tłuszczowe omega, dzięki swojej strukturze zbliżonej do tłuszczu ludzkiego jest najlepiej przyswajalna przez organizm najbardziej lekkostrawna i najmniej kaloryczna spośród wszystkich olejów roślinnych.
Chroni ściany żołądka, pobudza perystaltykę jelit i stymuluje wydzielanie żółci pozytywnie wpływa na żywotność i funkcje komórek nerwowych. Zawarte w niej polifenole sprawiają, że starość omija nas szerokim łukiem. Z kolei kwas oleinowy zmniejsza ryzyko zachorowania na astmę. Badacze z hiszpańskiego Instituto de la Grassa w Sewilli stwierdzili, że oliwa z oliwek ochrania ściany żołądka, a dzięki związkom fenolowym niszczy bakterie wywołujące wrzody żołądka. Na dodatek oliwa jest lekkostrawna, pobudza perystaltykę jelit i wydzielanie żółci – ułatwia więc trawienie innych tłuszczów.

Pomocna w profilaktyce chorób nowotworowych, szczególnie jelita grubego i piersi, podawana dzieciom także w pokarmie mamy pobudza rozwój mózgu i systemu nerwowego. Ma dobroczynny wpływ na urodę, ujędrnia i nawilża skore, wzmacnia włosy.

Czy na oliwie z oliwek można smażyć?

Można spotkać opinie kategorycznie zakazujące smażenia na oliwie z oliwek, a z drugiej strony we Włoszech, Grecji i Hiszpanii na co dzień smaży się na oliwie.
Badanie opublikowane w Journal of Medicinal Food (S.Farnetti, Food Fried in Extra-Virgin Olive Oil Improves Postprandial Insulin Response in Obese, Insulin-Resistant WomenJ Med Food 14 (1) 2011) wskazuje jasno, że najlepszym olejem do smażenia jest oliwa z oliwek extra virgin.

Oliwa z oliwek extra virgin  jest poddawana procesowi tłoczenia na zimno, to znaczy świeże i wyselekcjonowane owoce trafiają do prasy mechanicznej, gdzie są miażdżone na pulpę, a następnie po oddzieleniu wody i wytłoczyn, otrzymujemy najprawdziwszą oliwę . Nic więcej nie potrzeba.

Inaczej wygląda produkcja innych olejów. Olej kukurydziany, słonecznikowy, z orzechów ziemnych, rzepakowy itd. są otrzymywane w procesie rafinacji, czyli do ich produkcji używa się rozpuszczalników, które poprzez szereg procesów chemicznych mogą zmienić strukturę kwasów tłuszczowych w oleju. W rzeczywistości olejów rafinowanych powinno się używać raczej na zimno, ponieważ pod wpływem obróbki cieplnej, zmienia się struktura kwasów tłuszczowych, które występują w olejach.

Niestety mieszkańcy Polski musza uważać na ordynarne podróbki, które szkodzą zdrowiu. Bo nie wszystko co nazywane jest oliwą, rzeczywiście nią jest!

To ma być zdrowie w butelce, a okazuje się zwykłym bublem. I do tego szkodliwym! Promowana przez handlowców i sklepu oliwa z oliwek to idealne narzędzie do nabijania konsumentów w przysłowiową butelkę.
Na zlecenie Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów w 8 województwach pracownicy Inspekcji Handlowej zbadało rzekomo oliwne rarytasy – tzw. oliwę z oliwek. Wyniki są porażające.

Inspektorzy odkryli, że to, co miało być oliwą z oliwek było mieszanką oleju rzepakowego i słonecznikowego, a tylko dla dodania zielonkawego koloru była dodawana oliwa – i to z oliwkowych wytłoczyn.
Producenci często ukrywali metody i temperatury tłoczenia oliwy. Choć prawo tego wymaga! Nagminnie brakuje również na butelkach czytelnej informacji o surowcu – czy oliwa powstała z samych oliwek czy z ich wytłoczyn.

Zobacz jak oszukują na oliwie z oliwek

Wniosek? Jeśli zależy ci na zdrowiu, stosuj w kuchni oliwę z oliwek dobrej jakości. Jest ona droższa, ale korzyści dla zdrowia nie mają ceny.

Uważnie czytaj etykiety, jeśli cos jest pakowane czy butelkowane w danym kraju, nie znaczy ze opakowanie zawiera produkt pochodzący z tego kraju.

Jak rozpoznać prawdziwą oliwę z oliwek ?

Oliwa z oliwek tłoczona na zimno nigdy nie jest koloru żółtego, w zależności z jakich oliwek jest tłoczona ma kolor od oliwkowego do ciemnozielonego. Nie jest klarowna – pływają w niej fusy im więcej tym lepiej. Wstawiona do lodówki gęstnieje, tworzą się grudki tłuszczu, lub w przypadku najwyższej jakości skrzepnie w całości. Jeśli wstawimy do lodówki wieczorem butelkę oliwy, a rano nie zmieni konsystencji to znaczy, że to podróbka.